Astra s-a calificat fără emoții în semifinalele Cupei României

petrolul-astra-cupa-romaniei

Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a trecut în deplasare de Petrolul cu scorul de 3-0 (0-0).

Merloi a deschis scorul în minutul 50 cu un șut din voleu din marginea careului mic după ce defensiva gazdelor a respins greșit o minge centrată din lovitură liberă.

Krpic a făcut 2-0 în minutul 61 după un fault dictat în urma unui fault în careu a lui Pană asupra lui Balaure. Wuthrich a închis tabela la 3-0, deviind cu capul pe spate o centrare a lui Canadjija.

Detaliile meciului

Echipele de start:

Petrolul: Kitanov – Olaru, Lica, Meijers, Ţicu – Lax, Roige – Constantinescu, Moise, Vajushi – Buhăescu. Antrenor: Viorel Moldovan;

Astra: David Lazăr – Hugo de Sousa, Raspovic , Jovanovic, Lamanje – Canadija, Boe Kane – Merloi, Răduţ, Pahonţu – Krpic. Antrenor: Eugen Neagoe;

Arbitrii:

Andrei Chivulete – George Neacșu, Andrei Constantinescu;

Cartonașe galbene:

Petrolul: 43′ Țicu, 75′ Meijers, 77′ Buhăescu;

Astra se alătură celorlalte două formații calificate până acum în semifinalele Cupei României, CS Universitatea Craiova și Viitorul Pandurii.